Kahvaltısız Olmaz☺️

Az yiyorum ama kilo veremiyorum hatta alıyorum diyenler. İlgiyle okuyacağınız bir yazımız var😇
Hepimiz kendi vücudunu en iyi kendisi bilir.

Protein ağırlıklı kahvaltı yaptığınızda rahatlıkla konsantrasyon sağlarsınız. Enerjisiz kalmazsınız. Yorgun hissetmezsiniz. Açlığın verdiği baş ağrısı da ortadan kalkar. Ben sabah kahvaltıda 100-150gr somon yiyerek bu proteini karşılıyorum mesela 🙈🙊

Kahvaltıyı atladığınızda vücut uzun süre aç kalacağından yağ depolamaya başlar.

Vucütta kan şekerinin hep stabil olması gerekir. Düzenli aralıklarla ve uygun miktarlarda alınan öğün ve ara öğünler bu düzeni sağlar.

Sporu sabah yapanlardansanız; baş dönmesi, bulantı gibi sorunlar ortaya çıkabileceğinden uzmanlar protein ağırlıklı hafif bir kahvaltı yapmadan spora başlamamanızı öneriyor. Kahvaltı yaptıktan sonra 2-3 saat içinde acıkıyorum diyorsanız; nedeni muhtemelen az protein içeren bir kahvaltı yapıyor olmanız. (Not: Günlük enerji gereksinimimiz 2000-3000 kaloridir.)

Peki ideal kahvaltı nasıl olmalı?

Kahvaltıda meyve ya da sebze yenilmesi bu öğünü besin ögeleri bakımından dengelediği gibi içerdikleri posa uzun süre bizi tok tutar, kan şekerimizi stabilize eder. Kahvaltıda bir bardak süt içebilir ya da bir kase yoğurt tüketebilirsiniz. Süt ve yoğurt sevmeyenler sevdikleri bir beyaz peyniri de afiyetle yiyebilirler. Yanında klasik kahvaltımız içinde olan domates ve/veya salatalık yiyebilirsiniz. Meyve sevmiyorsanız domates, yeşil biber, kırmızı biber, havuç da rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Düzenli kahvaltı yaptığınızda;

· Metabolizma hızlanır

· Kilo kontrolünü daha rahat sağlarız.

· Kan şekerimiz stabilize olur.

· Sinir sisteminin için faydalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın