Maden Suyunun Faydaları

shutterstock_588839894

Diyette maden suyu içmek gerçekten etkili mi? Faydaları? Zararları? Günde ne kadar tüketilmesi uygundur?

Maden suyu, içerdiği karbondioksit gazı sebebi ile hazmı kolaylaştırır, mide bulantısını engeller. Bu yüzden uzmanlar, maden suyunu da aşırıya kaçmama koşuluyla içilmesini tavsiye ediyor.

İçmenin yanı sıra dışarıdan uygulandığında cildin güzelleşmesinde etkili oluyor.

Maden suyu ile soda arasındaki fark nedir?

Maden suyu, içerdiği mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yer altından çıkar. Doğal içecektir. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim sırasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilir. Bu yüzden yapay içecektir. İkisi de mideyi rahatlatır.

Maden suyunun bilinen bir zararı yoktur. Kalsiyum, demir, çinko gibi mineralleri içerdiğinden   yetişkinler de(hamilelik dönemi dahil) çocuklar da tüketebilir. Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının, florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.

Sindirimi kolaylaştırıcı özelliği nedeniyle diyet yapanlar için de faydalıdır. Meyve aromalı maden suları rafine şeker içerdiğinden dolayı formuna dikkat edenlere tavsiye etmiyoruz.
Maden suyu yağ yakmaz. Hatta aşırıya kaçıldığında iştah açıcı olabilir. Spor sonrası içeceğiniz maden suyu kaybettiğiniz vitamin ve mineralleri vücuda geri kazandıracaktır.

Günde ne kadar tüketmeliyim sorunuzu duyar gibiyiz 🙂 Günde 500-600ml maden suyu normal sınırlardır.

Yazın asitli içeceklere yönelmek yerine içine bir dilim limon atarak serin serin tüketebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın