Rafine Şeker

Beynimiz tatlı yiyecekleri istemek için programlanmış olsa da rafine şekerleri tüketmek, şeker ihtiyacımızı karşılamanın tek yolu değil. Tıp dünyası vücudun şekere ihtiyacı olup olmadığı konusunda ikiye ayrılmış durumda. Canan Karatay’ın da içinde bulunduğu grup şeker ve şekerli ürünler tüketmemeyi önerirken, diğer grup beynin glükoza ihtiyacı olduğu için vücudun doğal şekere ihtiyacı olduğunu savunuyor.

En basit şekliyle rafine şeker, şeker pancarı ve şeker kamışının işlemden geçirilerek kimyallaştırılmasıyla elde edilen işlenmiş şekerdir diyebiliriz. Esmer şeker beyaz şekerden daha sağlıklı mıdır? Esmer şeker de beyaz şekerin biraz daha az işlem görmüş halidir. Yani sınıflandırma da beyaz şeker ile aynı grupta bulunmaktadır. Rafine şekerler vücudun yağ depolamasına neden oluyor, kan basıncı dengesini bozuyor ve diyabet ve obezite riskini arttırıyor.

Doğal şeker, eskiden beri bildiğimiz bal, pekmez ve meyvelerde olan (muz, balkapağı, incir, hurma, armut üzüm, elma gibi) şekerdir.

Akçaağaç şurubu rafine şekere alternatif olarak öne çıkmaktadır. Fakat şeker hastalarının kullanması önerilmediği için de doğal şekerleri bulamadığımız zaman kullanacağımız bir alternatif olarak düşünebiliriz. Yapay tatlandırıcalara gelirsek rafine şekerden daha düşük karbonhidrata sahiptir, fakat herhangi bir besin faydası bulunmamaktadır.

Sağlıklı ve formda kalın 🙂

Sevgiler

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın