Kafkaslardan Gelen İçecek : Kefir

Kefir eskiden beri Kafkasya bölgesinde yaygın olan ünü son 20-30 yılda dünyaya yayılmış fermente bir süt ürünüdür.

Faydaları gerçek anlamda saymakla bitmiyor 😊

En önemli faydası içindeki yararlı bakterilerin bağırsak florasını korumasıdır diyebiliriz. Rusların çok alkol tükettiklerinin ertesinde kefir içmeleri de alkolün vücuda verdiği zararı onarmadaki etkisidir. Karaciğeri alkolün zararlı etkilerinden koruma özelliği vardır. Kefirin içerisindeki probiyotik mikroorganizmalar, bağırsağa tutunarak çoğalan, böylece bağırsakta bulunması istenmeyen mikroorganizmaların bağırsakta kalmasını engeller ve bunun sonucunda sindirimi düzenler.

Kefir vücudun hücre yenilemesini hızlandırır. Kefiri bir süre içtiğinizde saç ve tırnaklarınızın belirgin şekilde normal seyrinden daha hızlı uzadığını kendinizde gözlemleyebilirsiniz. Burada önemli nokta, kefirin hücre yenilemesini hızlandırdığı için kanserli bünyelerde kanser hücrelerinin çoğalmasını da hızlandıracağından kesinlikle doktor tavsiyesiyle içilip içilmemesine karar verilmesidir. Kefirin hücre yenilenmesine olumlu etkisi ise yaşlanmayı yavaşlatmasıdır. Kefirin gençlik iksiri denmesinin nedeni içinde bulunan vitaminler, kalsiyum, magnezyum, flor, fosfor ve selenyum gibi mineraller içermesinden kaynaklanıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kefir mikrobik enfeksiyonlara karşı direnci arttırır.

Ülseri olanlar kefiri içtiklerinde mide yanmalarının, mide ağrılarının azaldığını, egzama gibi deri hastalığı olanlar ise azaldığını gözlemliyorlar.

Kefirin içindeki kasein proteini, vücudundaki kas miktarını arttırmak isteyen sporseverler için de kefiri vazgeçilmez yapan bir diğer özelliği.

Kefir gibi probiyotik içecekler, düzenli tüketildiğinde kabızlığa karşı müshil gibi etki gösterir.

Son yıllarda tıp dünyasındaki bilim insanları bağırsaklarımızın ikinci beynimiz olduğundan bahsediyor. Ve bu konuda yapılan araştırmalar da bunu doğrular nitelikte. Bağırsak floramız ne kadar sağlıklı ve problemsiz ise beynimizdeki kimyasal etkileşim de bir o kadar pozitif etkileniyor.  Bu da depresyondan uzak sağlıklı, mutlu, huzurlu bir ruh halinde olmamızı sağlıyor.

Aşağıdaki linkte bağırsak-beyin ilişkisini ve psikolojik etkilerini anlatan Nöroloji ve Beslenme Uzman Doktoru Natasha Campbell’in kitabından bir bölümü bulabilirsiniz.

http://www.gapskitap.com/bagirsak-beyin-iliskisi-1.html

Sağlıkla kalın, fit kalın 🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın