Hidrolize Kolajen

shutterstock_661551358

Kim yaşlanmak ister 🙂 Hepimiz bunu geciktirmek için sağlıklı besleniyoruz, spor yapıyoruz, tıp dünyasındaki gelişmeleri ilgiyle takip ediyoruz. Cilt, kemik ve eklemler için anti-aging özelliği olduğu bir araştırma grubu sonucunda ortaya çıkmasıyla tüketicilerin hidrolize kolajene olan ilgisi son yıllarda oldukça arttı. Son 5-10 yıldır cilt için hidrolize kolajenin ne kadar önemli olduğundan bahsediliyor. Peki hidrolize kolajen aslında nedir? Hidrolize kolajen besinlerden alınabilir mi?

Kolajen vücutta bulunan en bol proteindir. Vücudun toplam protein içeriğinin yaklaşık % 65’i kolajenden oluşur. Vücut yaşlandıkça, vücudumuzda bulunan kolajen seviyeleri de giderek azalır. Azalan kolajen seviyelerinin en belirgin belirtilerinden biri de cildimizde oluşmaya başlayan çizgi ve sarkmalardır. Aynı süreç kemiklerimize de yansıyarak eklemlerimiz arasındaki bağ dokumuz azalır, zayıflar ve eklem ağrılarının ortaya çıkmasına neden olur. Yaşlı insanların kitap sayfasını çevirmeden önce parmağını yalama ihtiyacı duyması da kolajen seviyesinin giderek düşmesinin sonucudur (3). Hidrolize kolajen, vücutta yeni kolajen oluşumuna yardımcı olan, sığır kemiğinden ve kıkırdaktan türetilen bir kolajendir. Genellikle, kemik ezilerek, yağlarından arındırılıp asite batırılarak kalsiyumu ayrıştırılır. Ayrıştırıldıktan sonra tekrar asite batırılarak, kolajen bağları kırılır ve kurutulur. Bu işlem hasar görmemiş küçük, sağlam amino asitler elde edilmesiyle sonuçlanır. Bu amino asitler hızla kan dolaşımına emilirler ve yeni kolajenlerin yapı taşları olarak kullanılırlar. Karaciğerin yüksek seviyede işlevini devam ettirmesi ve kendini temizlemesi için bu amino asitlere ihtiyacı vardır. Günümüzde henüz destekleyici hiçbir kanıt bulunmamasına rağmen, hidrolize kolajenin yağsız kas kitlelerini arttırma, artrit tedavisi ve bazı organları yeniden inşa etme yeteneğine sahip olduğu ileri sürülmektedir.

Tarihçesine baktığımızda, Knox jelatin, hidrolize edilmiş kolajeni veya jelatinini ticari olarak bir gıda ürünü olarak pazarlayan ilk firmalardan biriydi. Halen hidrolize kolajenin faydalarını doğrulayan bir bilimsel çalışma bulunmamakla birlikte,  hidrolize kolajenin, ince kas kütlesi kazanımını sağladığı ve artrit semptomlarını iyileştirmede faydalı olduğu ve vücutta yağ yakımını destekleyerek kilo vermeyi de kolaylaştırdıği söylenmektedir.  Hidrolize kolajenin cildi onarıp yeniden yapılandırdığı söylenmektedir. Kolajenin, vücudun bağ dokuları için önemli bir yapı taşı olduğu ve bu dokulara güç ve esneklik kazanmalarına yardımcı olduğu bilinmektedir (1). Yapılan klinik bir çalışmada, 30-90 günlük bir süre boyunca günde 10 gram hidrolize kolajen alımı incelenmiştir. Bunun sonucunda diz ekleminde ve dizlerinden ağrı çeken hastalarda olumlu etkisi gözlemlenmiştir (2).

2008’de Tokyo’da yapılan bir araştırmada, 40-60 yaş arasındaki kadınlar 2 ay boyunca 10gr hidrolize kolajen aldı. Bunun sonucunda ciltlerindeki nem ve elastikiyetin %91 artış gösterdiği görülmüş (4). Bazı araştırmalar düzenli hidrolize kolajen alımının kemik yoğunluğunda olumlu etkisi olduğunu göstermiştir (5).

 

Halen yenilebilir bir ürün olarak hidrolize kolajenin kullanımı ile ilgili herhangi bilinen bir yan etki olmasa da, direk cilde temas edilerek kullanıldığı durumlarda (Şampuan, saç bakımı ürünleri gibi)  dermatite neden olduğu tesbit edilmiştir. Hidrolize kolajenin önemli bir gıda veya ilaç etkileşimi bulunmadığı halde kullanmaya başlamadan önce özellikle hamile ve emziren kadınların muhakkak doktorlarına danışmalarını tavsiye ederiz.

Güzel günler 🙂

 

Kaynakça:

https://www.livestrong.com/article/77943-hydrolyzed-collagen/

The Lowdown on Hydrolyzed Collagen

Hydrolyzed Collagen Protein Review – Crucial For Youthful Glow?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın