Jöle Kıvamında Kemik Suyu Challenge’ım :)

Son 6 aydır ülkemizde hızla popülerleşen kolajen kaynağı jöle kıvamında et suyu yapma challange ına bende katılmaya karar verdim. 🙂 Ama instagramda veya internetteki bloglarda göründüğü ve anlatıldığı kadar kolay yapılmadığını da görmüş oldum.

İlk denememde; kereviz sapı, soğan, havuç ve kemikleri ekleyip 8-10 saat kısık ateşte bıraktım. Ama suyunu çok koyduğum için oldukça sıvı her zaman yaptığımız et suyunu  elde ettim.

İkinci denememde; kemiklerin üzerini çok az geçecek kadar su ekleyerek yaptım ama yine o jölemsi kıvama ulaşamadım 🙁

Üçüncü denememde; kemik suyunu 18-24 saat arası ocakta kısık ateşte ve diğerlerinden farklı olarak yarım su bardağı elma sirkesi eklediğimde o jölemsi kıvama ulaştım:). Jöle kıvamını yakalamakta önemli olan bir ipucu–> 18-24 saat arası ocakta beklettikten sonra onu bir gece buzdolabında bekletip sonra buzlukta muhafaza etmek.  Sizde benim gibi sirkenin kokusunu dahi sevmeyenlerdenseniz limon suyu da aynı işlevi görüyor :).

Jöle kıvamında kemik suyu hazırlamak gerçekten emek isteyen ve  zahmetli bir işlem olduğu için ben yine amazon‘dan aldığım kolajen haplarını kullanmaya devam edeceğim gibi görünüyor. Ama eğer buzdolabınız müsaitse ve zamanınız varsa kesinlikle zahmetli olan yöntemi tercih edin derim.

Fit ve sağlıklı bir vücut emek ister 🙂

Sevgiler,

Reklamlar

Bir Cevap Yazın