Kalori Saymaca :)

Vücudumuz yediğimiz içtiğimiz şeyleri parçalara ayırır. Sistemlerimizi ve işlemlerimizi korumak için bu yediğimiz içtiğimiz şeylerdeki enerjiyi veya kalorilerini kullanır. Fiziksel olarak aktif olalım veya olmayalım, bu metabolizma süreci 24 saat devam eder. Aktif olanlarımız aktif olmayanlarımıza göre daha çok enerji harcarlar. Vücudumuzun kalori kullanım oranı; kas/yağ oranımız, cinsiyet ve yaşımız gibi ek faktörlerle değişkenlik gösterir.

Yağ oranını düşürmenin mantığı ise genelde protein, yağ ve karbonhidratı doğru miktarda tüketmek. Buradaki dağılım kişiye göre değişkenlik gösterir.

Aşağıdaki linkten mevcut kilonuz için gereken kalori miktarını ve olmak istediğiniz kilo için günlük tüketmeniz gereken kalori miktarını bularak azaltmanız gereken kalori miktarını öğrenebilirsiniz.

https://www.bodybuilding.com/fun/macronutcal.htm

Örneğin; olmak istediğiniz kiloda almanız gereken kalori miktarı 1500 olsun. Tüketeceğiniz makro besinlerinin dağılımını da diyetisyeninizle birlikte %30 olduğuna karar verdiğinizi varsaydığımızda aşağıdaki gibi bir tablo ortaya çıkıyor.

Bu noktada her bir gram protein, yağ ve karbonhidratın ne kadar kalori olduğunu bilmeniz kilit nokta.

Güzel linkler 🙂

https://www.livestrong.com/article/436625-what-are-kcal-calories/

Fit ve sağlıklı bir vücut emek ister 🙂

Sevgiler,

Reklamlar

Bir Cevap Yazın